,, ,

Koliba Nedir ?

Bilim-Teknoloji 12.11.2022 - 19:34, Güncelleme: 12.11.2022 - 19:34 56234+ kez okundu.
 

Koliba Nedir ?

Koliba Nedir ?
Koliba dağ evi anlamına gelir. Atatürk için koliba , kendisinin dinlenmek için yaptırdığı, kafasını dinlediği ve kahvesini yudumladığı yerdir.  Atatürk'ün kolibası Ankara'da bulunur. Ankara 'da Atatürk Orman Çiftliği 'nde Söğütözü olarak adlandırılan yere yapılmıştır. Atatürk buranın yapılmasında ağaçların kesilmesine müsaade etmemiştir. Orada bulunan ağaçların başka yere taşınarak dikilmesi mümkün olduğunu öğrendikten sonra bu şekilde olması kaydıyla kerpiçten tek odalı bir koliba yaptırmıştır kendine Tek odalı kerpiç bir ev oldu. Ankara Söğütözü’nde gizli kalmış bir hikaye. Atatürk’ün kolibası. Yıl 1926... Atatürk, Orman Çiftliği projesi üzerindeki çalışıyor. Bir akşam işi erken bitiyor, “Hadi etrafta biraz dolaşalım”diyorlar. Yürüyüş sırasında da Söğütözü’nü keşfediyorlar. Kentin ortasında yeşermiş bir söğüt bulmak, Gazi’yi sevindiriyor. Ağaçlar arasında gezerken; “Şu söğütlerin içinde küçük bir kolibam olsaydı” diyor. Yanındakiler; “Bundan kolay ne var Paşam, iki günde yaparız” diyorlar. Atatürk, “burada küçük bir koliba yapabilmek için kaç söğüt sökmemiz lazım biliyor musunuz? Ben buna izin veremem.” Diyor. Ziraat mektebi hocalarından biri lafa giriyor: “Paşam... Söğüt uysal ve barışçı bir ağaçtır. Kolay yeşerir, kolay büyür. Buradan dökeceğimiz söğütleri başka bir yere dikeriz, sularız. Bir-iki ay içerisinde tutar bu ağaçlar... Bu benim işim zaten.” Atatürk bir süre düşünüyor ve “hocam” diyor, “Bu işleme güveniyorsanız, ben de isterim bu denemeyi. Bir şartla: Eğer söğütleri bizzat ben sökersem ve öte yerlere ben dikersem olabilir bu iş.” Ertesi gün çalışma başlıyor. Bir Macar ustası tarafından Gazi’nin parasıyla yapılacak ve tek katlı olacak. Çabuk bitiyor kulübe. İçine bir şömine konuyor, bir de o bilindik fotoğraftaki hasır koltuk. Yere de Zübeyde Hanım’dan kalma bir Ladik halısı... Atatürk ne zaman yalnız kalmak istese bu kolibasına sığınıyor ve kahvesini yudumluyor. Artık tüm çevresi plaza ve yapılar ile sarılmış olsa da taşıdığı o dingin ve huzurlu hissiyatını sürdürüyor. Bugün kü ak sarayla karşılaştırınca "Atam" la bir kez daha gurur duydum, bu kadar mütevazi yaşantı ancak böylesine Atatürk'ümde olur diye! Kaynak: Atatürkten anılar. Hasan Rıza Soyak
Koliba Nedir ?

Koliba dağ evi anlamına gelir. Atatürk için koliba , kendisinin dinlenmek için yaptırdığı, kafasını dinlediği ve kahvesini yudumladığı yerdir.

 Atatürk'ün kolibası Ankara'da bulunur. Ankara 'da Atatürk Orman Çiftliği 'nde Söğütözü olarak adlandırılan yere yapılmıştır. Atatürk buranın yapılmasında ağaçların kesilmesine müsaade etmemiştir.

Orada bulunan ağaçların başka yere taşınarak dikilmesi mümkün olduğunu öğrendikten sonra bu şekilde olması kaydıyla kerpiçten tek odalı bir koliba yaptırmıştır kendine

Tek odalı kerpiç bir ev oldu. Ankara Söğütözü’nde gizli kalmış bir hikaye. Atatürk’ün kolibası.

Yıl 1926... Atatürk, Orman Çiftliği projesi üzerindeki çalışıyor. Bir akşam işi erken bitiyor, “Hadi etrafta biraz dolaşalım”diyorlar. Yürüyüş sırasında da Söğütözü’nü keşfediyorlar.
Kentin ortasında yeşermiş bir söğüt bulmak, Gazi’yi sevindiriyor. Ağaçlar arasında gezerken; “Şu söğütlerin içinde küçük bir kolibam olsaydı” diyor. Yanındakiler; “Bundan kolay ne var Paşam, iki günde yaparız” diyorlar.
Atatürk, “burada küçük bir koliba yapabilmek için kaç söğüt sökmemiz lazım biliyor musunuz? Ben buna izin veremem.” Diyor. Ziraat mektebi hocalarından biri lafa giriyor: “Paşam... Söğüt uysal ve barışçı bir ağaçtır.
Kolay yeşerir, kolay büyür. Buradan dökeceğimiz söğütleri başka bir yere dikeriz, sularız. Bir-iki ay içerisinde tutar bu ağaçlar... Bu benim işim zaten.” Atatürk bir süre düşünüyor ve “hocam” diyor,
“Bu işleme güveniyorsanız, ben de isterim bu denemeyi. Bir şartla: Eğer söğütleri bizzat ben sökersem ve öte yerlere ben dikersem olabilir bu iş.” Ertesi gün çalışma başlıyor. Bir Macar ustası tarafından Gazi’nin parasıyla yapılacak ve tek katlı olacak.

Çabuk bitiyor kulübe. İçine bir şömine konuyor, bir de o bilindik fotoğraftaki hasır koltuk. Yere de Zübeyde Hanım’dan kalma bir Ladik halısı... Atatürk ne zaman yalnız kalmak istese bu kolibasına sığınıyor ve kahvesini yudumluyor.

Artık tüm çevresi plaza ve yapılar ile sarılmış olsa da taşıdığı o dingin ve huzurlu hissiyatını sürdürüyor.
Bugün kü ak sarayla karşılaştırınca "Atam" la bir kez daha gurur duydum, bu kadar mütevazi yaşantı ancak böylesine Atatürk'ümde olur diye!

Kaynak: Atatürkten anılar. Hasan Rıza Soyak

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve newsfindy.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.